המונח התמכרות, הוא מכור ל… היא מכורה ל… מתייחס לשימוש לא מבוקר בחומרים מסוכנים (סמים, תרופות, אלכוהול ואף אכילה ) וגם להתמכרות להימורים ולקניות. כאשר צריכה מופרזת ולא מבוקרת של החומרים הממכרים הללו, על בסיס יום יומי, פוגעת בכל תחומי החיים של המשתמשים.

התמכרויות, או שימוש לרעה בחומרים מתחילים, בדרך כלל, כדרך התמודדות "מיטיבה" עם מצבים, או עם רגשות קשים. החומרים הממכרים עוזרים למשתמשים בהם להרגיש טוב יותר, רגועים יותר, שמחים, קשובים, יצירתיים, נינוחים ושקטים. המשתמשים מקשרים בין השימוש  לתחושות הטובות. בכל "משבר" או מצוקה, קלים כבחמורים,  החומר "מציל" את המשתמשים, שצורכים אותו, דרך קבע, מפני התמודדות. וכך מתקבע לו ההרגל (פעולה חוזרת ונשנית) וההתמכרות הופכת לדרך חיים, גם אם זמנית.

ככל שההרגל מתקבע והמכורים מסתמכים יותר ויותר על החומרים הממכרים שמסייעים להם להרגיש טוב יותר, מתחילות להתעורר בעיות, שהן "תופעות הלוואי" של ההתמכרויות: בעיות בריאות, קשיים במערכות יחסים, בעבודה, עבירות על החוק, קשיים כלכליים ועוד. כתוצאה מכך, המכורים מסתחררים לתוך מעגל קסמים "חדש" כתוצאה מההתמכרות. הם חווים תחושות קשות כמו דיכאון, חרדה, תסכול או כעס. אלו מחריפים ככל שהשימוש ממושך יותר.

המודל הקוגניטיבי בהתמכרויות:

%d7%94%d7%aa%d7%9e%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%99%d7%95%d7%aa3

להתמכרות גורמים רבים:

ביולוגיים: נטייה גנטית, השפעה פרמקולוגית,  שימוש מופרז באלכוהול וסמים אחרים על הכימיה של הגוף, שימוש במינונים גבוהים לאורך זמן.

פסיכולוגיים: תחושת מסוגלות נמוכה (דימוי עצמי נמוך), חיפוש ריגושים וחוסר יכולת לשלוט בדחפים, מצבי רוח, חוסר במיומנויות התמודדות.

סוציו-תרבותיים: משפחה לא מתפקדת בעיקר כשברקע התמכרויות, לחץ חברתי, נורמות חברתיות ותרבותיות.

האם אתם משיבים בחיוב לאחד או יותר מתוך השאלות הללו ? אם כן, שקלו לפנות לטיפול בהתמכרות

1%d7%94%d7%aa%d7%9e%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%99%d7%95%d7%aa1

טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות הוא טיפול כוללני הנוגע בכל מימד בחיי המטופלים:  מהבית, המשפחה, סגנון החיים, דרכי התמודדות, הכרות עם החוזקות והחולשות כאחד ועוד.

הטיפול כולל כמה שלבים:

www זיהוי המקור, הגורמים והמניעים שהביאו להתמכרות, ביניהם: מצבי חיים, אנשים, מקומות, ימים, שעות ביום, חפצים ועוד.
www Will power is not equal to skill power – רכישת מיומנויות וטכניקות להתמודדות עם ההתמכרות והרצון המשתנה לחדול ממנה.
www העלאת מודעות לדפוסי מחשבה ולהתנהגויות "לא יעילות" והחלפתן באסטרטגיות יעילות להתמודדות עם מצבים "המעודדים" שימוש בחומרים ממכרים.
www עיבוד וטיפול רגשי – בעבודה חווייתית מרתקת, נערוך זיהוי של הרגשות שמתעוררים במצבים שונים, נלמד להתמודד ולקבל את הרגשות, לזהות את התגובות שלנו כשהרגשות מתעוררים, בעיקר במצבים בלתי נשלטים.
www נטילת טיפול תרופתי משלים – בהתאם לתוכנית האישית של כל מטופל ומטופלת.

עם הפסקת השימוש בחומרים הממכרים, נלמד כיצד להתמודד עם "תופעות הלוואי" של השימוש, בהן: התפרצויות זעם, חרדה, דיכאון, מצבי רוח משתנים, חוסר משמעות ועוד.

חשוב להבין – החלק הקל בטיפול הוא הבנת הבעיה. החלק החשוב  הוא הרצון העז של המטופלים בשינוי והפסקת ההתמכרות והחלק הקריטי הן הפעולות לשינוי.  

אם הגעתם לכאן, כנראה שאתם משוועים לשינוי  והשינוי אפשרי! תבחר/י בדרך לחופש !

עוד אודות הטיפול הקוגנטיבי ההתנהגותי

למידע נוסף ו/או קביעת פגישה  התקשר/י  052-6559524