הפרעת חרדה כללית (Generalized Anxiety Disorder) מאופיינת במחשבות ובדאגות שנמשכות לפחות ששה חודשים. שכיחות ההפרעה בעולם המערבי עומדת על כ–6% – פי שניים יותר בנשים בהשוואה לגברים.

למעשה 2 מתוך 5 אנשים מדווחים כי הם חוששים, מודאגים, לחוצים או מוטרדים, לפחות פעם אחת ביום. אחרים חווים תחושות טורדניות של חרדה ומתח מתמשכים, שגורמים להפרעה משמעותית לתפקודם בחיי היום יום.

חרדה כללית תופיע בדרך כלל לאחר חיים רווי מתח, בילדות או בנערות. לרוב מדובר באנשים עם נטייה לחרדה, מטעמים ביולוגיים או סביבתיים. הם עוסקים ללא הרף בלדאוג מקטן עד גדול, מהפשוט ועד הגרנדיוזי. "דאגנים כרוניים" טועים לחשוב, כי הדאגה יעילה כי היא מסייעת במניעת תוצאות שליליות בעתיד, עוזרת לפתרון בעיות, או שבזכותה ניתן להיערך טוב יותר לבאות. בפועל דאגה ממושכת וחרדה עשויים לפגוע בשיקול דעת ובפתרון חיובי של בעיות.

מה בין דאגה יעילה לדאגה לא יעילה (חרדה)

דאגה ופחד הם רגשות שליליים חזקים, אבל יש להם תפקיד בחיינו, ביניהם הגנה מפני סכנה מתקרבת. רמות "סבירות" של דאגה בטווח הקצר, מסייעים לנו לנקוט בפעולות ולפתור בעיות.

הדאגה הטבעית והמוכרת הופכת ומוגדרת כחרדה כאשר עוסקים באובססיביות בשאלות "מה אם" (אכשל במבחן, יפטרו אותי ועוד) וכאשר מחשבות בעלות אופי קטסטרופלי ותרחישים גרועים ביותר אינם נותנים מנוח. או אז, היא פוגמת ביכולת להוביל לפתרון בעיות חיובי, להתנהגות משתקת ולפגיעה בתפקוד היום יומי.

התסמינים

wwwקושי להירגע או לשלוט בחרדה.

wwwקושי להתמודד עם חוסר ודאות.

wwwקשיי שינה, חוסר מנוחה, חוסר ריכוז, מתח שנאגר בגוף (צוואר תפוס, גב תפוס).

wwwדיכאון.

wwwשימוש בסמים/אלכוהול.

wwwקושי לתפקד ביום יום.

טיפול בחרדה כללית

ניתן לטפל ביעילות בהפרעות חרדה ובחרדה כללית בטיפול קוגניטיבי התנהגותי.
הטיפול ממוקד בהבנת טבען של החרדות והדאגות. בניטורן, בזיהוי אמונות ודפוסי חשיבה לא יעילים. בהחלפת המחשבות שאינן משרתות במחשבות מועילות ומיטיבות. בהקניית טכניקות הרגעה. בפתרון בעיות וביצירת שינויים בסגנון החיים.

עוד אודות הטיפול הקוגנטיבי ההתנהגותי

למידע נוסף ו/או קביעת פגישה  התקשר/י  052-6559524