הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (Obsessive-compulsive disorder) מאופיינת במחשבות טורדניות ובהתנהגויות כפייתיות (קומפולסיות). מחשבות אובססיביות נחוות כבלתי ניתנות לשליטה, הן מפחידות ומאיימות, חוזרות על עצמן ולא הגיוניות. המחשבות מגבירות את רמת החרדה, מפריעות בתפקוד ומאיימות על המטופל. הן טורדות את המטופל, אבל אין לו כל יכולת לסלקן מתודעתו.Portrait of sensual woman with flowers

קומפולסיות הן התנהגויות חוזרות וטקסים גלויים (כמו שטיפות ידיים) וסמויים (כמו מחשבות חוזרות). מטרת הקומפולסיות להפחית את החרדה ואת אי הנוחות הנגרמת על ידי האובססיות. לדוגמא, אם לאדם יש מחשבה אובססיבית לגבי הבטיחות של ביתו, הוא עשוי לבדוק שוב ושוב כי מתגי החשמל כבויים והדלתות נעולות. "הטקסים" מנטרלים את החרדה הנגרמת מהמחשבות האובססיביות, אך ההקלה זמנית בלבד.

חשוב לציין כי הפרעה טורדנית כפייתית 'קלאסית' מאופיינת בדרך כלל בתסמינים שאתאר מיד. אבל, ישנן הפרעות נוספות ב"ספקטרום האובססיבי". הן מסבות לסובלים מהן ולבני משפחתם סבל רב. לכן לאבחון מוקדם ולטיפול בהפרעות טורדניות כפייתיות מכל סוג ערך רב.

תסמינים אופייניים של אובססיות נפוצות

wwwמחשבות ופחדים מפני זיהומים או חיידקים (לדוגמא זיהום משירותים, או פחד מהידבקות איידס).

wwwמחשבות על מוות ואלימות פיזית (לדוגמא, דחף בלתי רצוי, לדקור חבר עם סכין).

wwwמחשבות על פגיעה בשוגג (לדוגמא , מחשבות על פגיעה במישהו לאחר שנסעתי במעבר חציה).

wwwמחשבות העוסקות בהתנהגות פסולה מבחינה חברתית (לדוגמא, שירה בהלוויה של חבר).

wwwצורך בסדר וסימטריה (לדוגמא, סידור ספרים, באופן מדויק).

wwwמחשבות מיניות לא רצויות (לדוגמא, אקט מיני הנתפס כלא מוסרי בחברה).

wwwמחשבות לא רצויות של חילול קודש או ספקות דתיים (למשל מחשבות על אי קיום מצוות).

תסמינים אופייניים של קומפולסיות נפוצות

wwwשטיפה

wwwבדיקה

wwwניקוי

wwwספירה

www סידור

wwwביצוע מטלות יומיומיות בצורה טקסית נוקשה

כיצד נעשה הטיפול בהפרעות טורדניות כפייתיות ?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, נחקר רבות והינו הטיפול היעיל ביותר להפרעה טורדנית כפייתית- OCD . הטיפול מתחיל בהיכרות עם הבעיה, החרדה, הקשר בין המוח לגוף, ניהול המחשבות, תרגילי רגיעה ו"חשיפות". הטיפול, ברובו מבוסס על חשיפת המטופל, באופן הדרגתי ומבוקר למצבים הנחווים על ידו כמפחידים ומאיימים. ככל שהמטופל צובר חוויות "טובות" בחשיפה, בהן לא קרה לו שום רע, הוא לומד לסמוך על קול ההיגיון ולהקשיב לו על פני קול הפחד. בנוסף המטופל לומד בחשיפות להתמודד עם רגשותיו ולהבחין שהרגש לא מסוכן. לכל היותר לא נעים. שהרגש לא תמיד "צודק". שהרגש לא יקבע את ההתנהגות, ושבחירה שלא להקשיב לרגש ממתנת אותו עם הזמן.

לרוב, טיפול המשלב בין פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית וטיפול תרופתי מסייע לשפר את התסמינים ולהתמודד איתם. יחד עם זאת לא תמיד הם ייעלמו מחיי המטופל לחלוטין, אבל הוא ילמד להתמודד עמם.

עוד אודות הטיפול הקוגנטיבי ההתנהגותי

למידע נוסף ו/או קביעת פגישה  התקשר/י  052-6559524