דרמוטילומניה וטריכוטילומניה הן הפרעות דחף. לאנשים הסובלים מדרמוטילומניה יש דחף בלתי נשלט לחיטוט בעור. בטריכוטילומניה יש דחף בלתי נשלט לתלישת שיער, בדרך כלל מהקרקפת, הריסים והגבות.
שתי ההפרעות הללו הינן סוג של הפרעת שליטה בדחפים. אנשים אלו, מודעים לנזק שהדחפים ההלו מסבים להם, אבל הם לא יכולים להתאפק. התלישה או החיטוט בעור, נעשים כדרך לוויסות רגשי ומשמשים להרגעה.
הגורמים לשתי התופעות אינם ברורים לחלוטין. ממחקרים מעידים על קשר בין ההפרעה לליקויים באזורים מסויימים במוח, הקשורים בוויסות רגשי, תנועה ושליטה בדחפים. גורמים נוספים שעשויים לעורר את ההפרעות הללו, הם דיכאון, או חרדות.

תסמינים של טריכוטילומניה / דרמוטילומניה

מלבד תלישת שיער או חיטוט בעור, התופעה עשויה לכלול תסמינים נוספים:
wwwתחושת מתח לפני משיכת השיער / חיטוט בעור, או בניסיון להתנגד לדחף המתעורר.

wwwתחושת הקלה/ הנאה, לאחר התלישה או החיטוט.

wwwמצוקה או בעיות בעבודה, או בחיים החברתיים בשל התופעה.

wwwקרחות, עור מגורה, צלקות בפנים.

wwwהתנהגויות כגון בדיקת שורש השערה, לעיסת או אכילת שערות.

בשתי סוגי ההפרעות, לרוב ישנה התכחשות לבעיה ועל כן בטריכוטילומניה ניסיונות ההסתרה עשויים לכלול חבישת כובעים והדבקת ריסים וגבות. בדרמוטילומניה ניסיונות ההסתרה עשויים לכלול שימוש מוגזם במייק, לבישת צעיפים וטיפולים קוסמטיים.

אבחון וטיפול

טריכוטילומניה ודרמוטילומניה מאובחנות על פי התסמינים המצוינים לעיל ולאחר שיחת אבחון.

טיפול קונטיבי התנהגותי הוכח במחקרים רבים כמוצלח ביותר לטיפול בהפרעות דחף. הטיפול משלב עבודה בכמה רבדים – קוגניטיבי, התנהגותי ורגשי.

עבודה התנהגותית – הגברת מודעות לחיטוט / תלישה. לרוב החיטוט או התלישה נעשים בצורה אוטומטית. לכן חשוב להגביר מודעות למתי, היכן ומהן הנסיבות של ההרגל.

החלפת התנהגויות מזיקות בהתנהגות בריאה – לאחר זיהוי והבנת הנסיבות (הכולל בחינת רגשות ומחשבות) נכין רשימה של דברים/פעולות, שתורמות לתחושה של פורקן רגשי, ללא גרימת נזק. המטרה פה היא ללמד את המטופל לא להגיע להצטברות רגשית אשר מוצאת פורקן, אוטומטי, בתלישה או החיטוט.

בד בבד נעבוד על דרכים יעילות לוויסות ולמתן ביטוי רגשי. העבודה כוללת זיהוי רגשות ומחשבות, זיהוי טעויות חשיבה, החלפת מחשבות, רכישת טכניקות הרגעה, קבלת הרגש, רכישת התנהגויות מווסתות והקשבה מודעת.
בטיפול נזהה ונעבוד על אמונות היסוד והדימוי העצמי.

חשוב לדעת, ניתן לטפל בדרמוטילומניה וטריכוטילומניה, זו אינה גזירה משמיים. זהו הרגל מזיק שנלמד עם השנים וכמו כל הרגל, ניתן לשנותו.

עוד אודות הטיפול הקוגנטיבי ההתנהגותי

למידע נוסף ו/או קביעת פגישה  התקשר/י  052-6559524