בולמיה היא הפרעת אכילה המאופיינת בהתקפי אכילה בלתי נשלטים ובצריכת מזון מוגזמת. לצד פעולות חוזרות ונשנות של "טיהור", כמו הקאות, צומות, שימוש במשלשלים, ופעילות גופנית מאומצת שמטרתה למנוע עליה במשקל. בולמיה מופיעה, בדרך כלל, אצל צעירות בגיל ההתבגרות, על רקע דימוי גוף ירוד. בניגוד לבנות הסובלות מאנורקסיה משקל גופן של צעירות ונשים עם בולמיה תקין ולכן הן לא תתקשינה להסתיר את הפרעת האכילה לאורך זמן.

לבולמיה תסמינים נפשיים, התנהגותיים וגופניים

בממד הנפשי, היא מאופיינת בשינויים במצב הרוח, דיכאון, חרדה, התפרצויות זעם, עייפות כרונית, דימוי גוף נמוך, והערכה עצמית שהיא נגזרת של המשקל.

בממד ההתנהגותי, בולמיה מאופיינת בעיסוק מופרז במשקל ובמזון. הימנעות מאכילה משותפת (חברים, בני משפחה), צום, עיסוק אינטנסיבי בפעילות גופנית, גניבת מזון, שתיה מרובה, ביקורים תכופים בשירותים לאחר ארוחות ועוד.

בממד הפיזי – בפגמים בשיניים ובחניכיים ופצעים בפה בשל ההקאות המרובות, בעור יבש, ובפגיעה בכלי דם קטנים, בעיקר באזור הפנים.

הטיפול בבולמיה

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בהפרעות אכילה יעיל מאוד, בהיותו מעשי, ממוקד מטרה ונוגע בכל תחומי החיים: הבית, המשפחה, סגנון החיים, דרכי התמודדות, דימוי עצמי, דימוי גוף ועוד. לרוב, אשלב גם טיפול בסכמה תרפיה.
הטיפול כולל כמה שלבים:

www זיהוי הגורמים לבולמיה, תוך הבחנה בין מניעים מאיצים חיצוניים, כמו: אירועים, אנשים, שעות ביום וימים מסוימים. לבין מניעים פנימיים, כמו: מצבי רוח משתנים, קושי לשאת רגשות שליליים וחיוביים.
www זיהוי צורת החשיבה השלילית, איתור המחשבות ה"לא יעילות" והאמונות שגורמות לבולמיה. עם הזמן החלפתן בדרכי חשיבה ובאסטרטגיות התמודדות יעילות יותר.
www Will power is not equal to skill power – רכישת מיומנויות וטכניקות להתמודדות עם הפרעת האכילה והרצון המשתנה לחדול ממנה. לדוגמא: הקניית כלים מעשיים להחזרת השליטה על תחושות הרעב והשובע, זיהוי הדחפים ותרגול לפיתוח עמידות בפני הדחף, עד להחזרת השליטה ואכילה מבוקרת בעקבות זאת.
www עיבוד וטיפול רגשי – בעבודה חווייתית מרתקת, נערוך זיהוי של הרגשות שמתעוררים במצבים שונים, נלמד להתמודד ולקבל את הרגשות, לזהות את התגובות שלנו כשהרגשות מתעוררים, בעיקר במצבים בלתי נשלטים.
www יצירת גשר בין החלק הפגיע של המטופל  (אותו חלק שלא קיבלו מענה רגשי ופנה לאוכל) ,לחלק הבריא. עבודה שעיקרה הוא חוויתי.  עוד על סכמה תראפיה.
www נטילת טיפול תרופתי משלים – בהתאם לתוכנית האישית של כל מטופל ומטופלת.

חשוב להבין – החלק הקל בטיפול הוא הבנת הבעיה.
החלק החשוב הוא הרצון העז של בשינוי
והחלק הקריטי הן הפעולות לשינוי ושימור השינוי.
אם הגעתם לכאן, כנראה שאתם משוועים לשינוי והשינוי אפשרי!
תבחר/י בדרך לחופש !

עוד אודות הטיפול הקוגנטיבי ההתנהגותי

למידע נוסף ו/או קביעת פגישה  התקשר/י  052-6559524